رد کردن لینک ها

شورا شغل نیست ….. مسولیت پذیری است (قسمت اول)

اشتراک گذاری

از ابتدای شروع به کار دوره پنجم شورای شهر سبزوار در جلسات متعدد بیان داشته ام که تقسیم وظایف و مسولیت ها بهترین نوع تعامل شورایی است البته بعد از آنکه بیاموزیم گفتگو داشته باشیم. تقسیم 4 سال مسولیت بین 9 نفر عضو شورا کار سخت و غیرممکنی نبوده و نیست اما از آنجاییکه تمایل به تعامل در عمل کمتر وجود دارد یا وجود ندارد و تعامل صرفا یه واژه ی کلیشه ای است، تنش ها نیز تمام نمی شود.

سال دوم شورا سال پرتنشی بود و اگر رویه هیات رئیسه فعلی مانند دو جلسه قبل باشد سال سوم تنش ها بسیار بیشتر خواهد بود بخصوص آنکه انتخابات مجلس شورای اسلامی عملا بر تنش ها افزوده و می افزاید. از این رو در ابتدای سال سوم پیشنهاد خود مبنی بر حرکت به سمت تعامل و استفاده از تمام توانمندی و تخصص اعضا شورا را مجددا مطرح نمودم، زیرا یقین دارم قبول مسولیت های چند گانه تضییع حق شهر است، اما متاسفانه این پیشنهاد مورد اقبال هیات رئیسه قرار نگرفت، امید است با درایت و تدبیر، تجدید نظر تعاملی در این زمینه صورت گیرد.

مسولیت پذیری قبل از هر تعریفی، یعنی قبول اینکه هر فرد وقت و انرژی محدود و تخصصی خاص دارد و زمانیکه افراد توانمند با زمینه های تخصصی متعدد و تجربه های ارزنده در یک مجموعه در کنار یکدیگر قرار می گیرند، منطقی و شایسته نیست که یک فرد در بدست آوردن مسوولیت های متعدد اصرار داشته باشد، هر چند در رای گیری بتواند با یک رای بیشتر این مسوولیت را بدست آورد.

البته شاید بد نیاشد بعنوان یک فرد منفعل از پذیرش هر گونه مسولیتی اجتناب کرده و در طول سال با بیان نطق های آتشین و انتقادی عملکردها را مورد واکاویی قرار داد، اما قطعا این انفعال و این تنش انتظاری نیست که شخصا از خودم دارم و نیز مطالبه ای نیست که شهروندان از بنده دارند از این رو با تمام توان برای انجام امور سازنده و کارآمد برای توسعه شهر سبزوار تلاش خواهم کرد.

از آنجا که حرکتی در مسیر شفافیت از ابتدای دوره داشته ام و اکنون نیز این نیاز احساس می شود باید بیش از گذشته جهت انتشار تصمیم ها، نظرات، آرا و انتخاب های خود اقدام نمایم، با دلایل منطقی در نکوهش مسولیت های چندگانه مواردی را بیان خواهم داشت، همان مواردی که سبب شد جلسه انتخابات کمیسیون ها در 4 شهریور مورد اعتراض بنده واقع شود و نسبت به ترک جلسه اقدام نمایم.

مسولیت های چندگانه چه سرانجامی برای شورا و شهر دارد ؟

  • طبق قانون، کمیسیون های شورا باید بین 3 تا 5 عضو داشته باشد، با قبول مسولیتهای چندگانه متاسفانه جلسات کمیسیون های شورا با حداقل اعضا تشکیل می گردد، گاهی با یک نفر از اعضا کمیسیون که قطعا رئیس کمیسیون است جلسات کمیسیون برگزار می شود (طبق قانون تشکیل کمیسیون ها با حداقل 3 نفر از اعضای کمیسیون رسمیت می یابد).، لوایح و طرحها بدون بحث و بررسی کارشناسی و تخصصی، به صحن رسمی و علنی شورا فرستاده می شود و آنجا از نقطه صفر، بحث و بررسی شروع می شود، و متاسفانه گاه اتفاقاتی رخ می دهد که می تواند رخ ندهد، چرا که بررسی های اولیه و مقدماتی و بحث و تبادل نظرها در کمیسیون می تواند بسیاری از سوتفاهم و اختلاف نظرها را  مرتفع نماید. این اولین تجلی بی قانونی ناشی از مسولیت اضافه است.

 

  • عدم حضور در جلساتی که خارج از شورا در شهرداری، ادارات و نهادها برگزار می شود به دلیل تداخل زمانی، یا خستگی ناشی از جلسات متعدد که هر کدام در حوزه و زمینه ای نیاز به تصمیم گیری است، از دیگر آسیبهای مسولیت های چندگانه افراد است. به طور مثال ساعت 8 الی 10 در فرمانداری نشست شورای ترافیک برگزار می شود، ساعت 9 تا 10 در شهرداری جلسه کمیسیون بند 20 است، یا به طور مثال در شهرداری همزمان چند جلسه مهم تصمیم گیری وجود دارد، آنچه در واقعیت اتفاق می افتد حضور توام با بی نظمی در جلسات است، حداقل نیم ساعت از اول یک جلسه و نیم ساعت از آخر جلسه دیگر به همین دلیل از دست می رود. این نیز شاید در ظاهر تجلی بی قانونی نباشد اما واضح و شفاف مصداق تضییع حق شهر است، چرا که در جلسه ای مهم در حالیکه اعضایی از شورا وقت آزاد جهت حضور در جلسات را دارند، برخی اعضا در تراکم جلسات اسیرند. حضور مسولانه در جلسات یعنی آگاهی به دستور جلسه، حضور به موقع و با نظم در جلسه، و اظهار نظرهای منطقی، کاربردی، شفاف و بدور از جو سازی (چنین مسولانی آرزوست).

 

  • اعضای شورای را می توان به اقیانوسی پهناور اما کم عمق تشبیه کرد. به دلیل نوع مسولیتی که اعضا شورا برعهده دارند، لازم است در زمینه های مختلف اطلاعاتی داشته باشند، از این رو حجم اطلاعات دریافتی بخصوص در اوایل دوره بسیار زیاد است، بعد از مدتی که هیجانات و افکار ماورایی که من ناجی شهرم و من زیر و رو خواهم کرد، یا چنان و چنین خواهم کرد، فروکش می کند. یک ذهن منطقی قطعا می داند نمی تواند در همه زمینه ها صاحب فکر یا صاحب نظر باشد، بنابراین به دنبال زمینه های تخصصی، توانمندی و علاقه مندی های خود خواهد رفت و به یک دریاچه عمیق و شفاف بسنده خواهد کرد. متاسفانه به دلیل شدت تنوع علاقه مندی ها و توهم توانمندی در زمینه های مختلف، و میل به اظهار نظر و سخنرانی، این است که اقیانوس پهناور است و عمق آن هم یک بند انگشت بیشتر نیست و البته بسیار هم گل آلود است. اگر ساختار قانونی و اداری شوراها به درستی تدوین شده بود شاید اینگونه موارد نیز سخت در زمره بی قانونی محسوب می شد. با این حال شک نکنیم که مصداق بارز تضییع حق شهر است، در دوران تحصیل در سالهای دور نوجوانی  بهترین معلم ما معلم ریاضی مان بود، اما از افسوس روزگار معلم نقاشی هم شد، از همان جا کُمیت نقاشی ما لنگ می زند.

 

  • ادغام کمیسیون ها اقدامی خطرناک جهت حفظ انسجام یک گروه کوچک، خطور این فکر حتی برای لحظه ی خیانت آشکار و تضییع مسلم حق شهر است، اینکه برای رسیدن به اهدافی و بدست آوردن انسجام درون گروهی چند نفره، به سمت ادغام کمیسیون ها پیش برویم و بعد از آن توجیه کنیم که کمیته های تخصصی را راه اندازی می کنیم *. سال گذشته به لطف خدا به گونه ای از ادغام کمیسیون برنامه، بودجه و سرمایه گذاری با کمیسیون عمران و توسعه شهری جلوگیری شد، اما متاسفانه کمیسیون امور اجتماعی که از نقاط قوت شورای پنچم بود در کمیسیون فرهنگی، گردشگری ادغام شد و عملا بحث های اجتماعی با حضور متخصصی در این زمینه به حاشیه رفت. هرچند شاید اقداماتی در این زمینه صورت گرفته، اما ظرف و مظروف شایسته است در کنار هم حرکت کنند. سال گذشته واضح اعتراض خود را به ادغام کمیسیون ها اعلام نمودم و عرض کردم به خاطر حذف رقبا به شورا ضربه نزنیم، زیرا تعداد و عناوین کمیسیون ها براساس تجربه سایر شهرها و نیازمندهای شهر در وضعیتی مناسبی است. امسال نیز امیدوارم چنین اندیشه خطرناکی حتی به اذهان هیات رئیسه جدید خطور نکند که خطایی نابخشودنی است.

*تجربه تلخ دو سال گذشته نشان داده است که تشکیل کمیته ها هیچ گاه تخصصی نبوده، هیچ گاه کارایی نداشته و این کمیته ها جز در راه قدم برداشتن برای مقاصدی خاص و یا تقابل با افرادی خاص، تشکیل نشده است، بگذریم که حافظه تاریخی ما از کمیته  می ترسد (تفسیر و تحلیل بماند برای آنها که منصفانه بدنبال نقد عملکرد هستند).

 

ادامه مطلب در پست بعدی…

زهرا بخشی- عضوی شورای اسلامی شهر سبزوار

جمعه 8 برج شهریور 1398

به گفتگو بپیوندید