رد کردن لینک ها

142 ام جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر سبزوار

اشتراک گذاری

142 ام جلسه شورا، روز شنبه ساعت 18:20 در محل ساختمان شورا با 20 دقیقه تاخیر آغاز شد. منظم ترین عضو شورا آقای ارغیانی (البته بعد از خودم)، ساعت 17:50 در سالن جلسات حضور داشتند و  بعد از آن سایر اعضا اضافه شدند. قبل از جلسه مطلع شدم همسر آقای بروغنی در ادامه کسالت دنباله دار ماههای گذشته، مجدد در بیمارستان بستری شده اند و آقای کرامت به دلیل فوت یکی از اقوام در مراسم تغزیه است.

جلسه با حضور 7 عضو شورا آغاز شد. معمولا افتخار تلاوت قرآن برعهده آقای بروغنی است، که این جلسه آقای پسندیده بعد از ادای احترام به آقای ارغیانی، خود به تلاوت آیاتی پرداختند، صوت مقبولی بود، اگر بتوانند در این سمت پایدار باشند باعث خوشحالی همه خواهد بود، و البته آقای بروغنی هم استراحت می کنند. بعد از آن نیز آقای کلمیشی جلسه را با سخنانی درباره ماه محرم آغاز کردند. قبل از ورود به دستور جلسه، مطلبی را که شنیده و البته باور نکرده بودم، از آقای کلمیشی پرسیدم، … اینکه آقای کلمیشی گزارش جلسه قبل شورا را ، مبنی بر ترک جلسه از سوی 4 عضو شورا، به امام جمعه محترم و دادستان محترم  ارسال کرده است……. در کمال ناباوری ام، آنچه را شنیده بودم تایید کردند.

دستور جلسه شامل 4 بند بود، سه بند ابتدایی آن در خصوص توافقنامه شهروندان با شهرداری و بند آخر در خصوص انتخاب روسای کمیسیون ها و .. بود. دکتر احمدی معاون معماری و شهرسازی و مهندس وحدت مدیریت واحد املاک جهت سه توافقنامه در جلسه حاضر بودند. متاسفانه با اینکه طبق دستور جلسه بررسی توافقنامه ها در ابتدا دستور کار قرار داشت، هیات رئیسه ابتدا بند 4 را مورد بررسی قرار داد. این گونه بی نظمی ها در گذشته نیز تکرار شده است. در حالیکه در حین تنظیم دستور جلسه به راحتی می توان برنامه زمان بندی را رعایت کرد، و از اتلاف وقت جلوگیری نمود، چه بسا جلساتی که معاونت ها و مدیران شهرداری به دلیل همین بی نظمی ساعت ها در جلسه حضور داشته اند و نظاره گر مباحث و جدل های کاملا درون شورایی بوده اند و در انتها به دلیل طولانی شدن زمان جلسات و یا حواشی، فرصتی برای طرح دستور کار مدنظرشان فراهم نشده است. امیدوارم دستور کار جلسات آینده به گونه ای تنظیم شود که شاهد چنین بی نظمی هایی نباشیم.

در شروع اعلام نام نویسی افراد برای کاندیداتوری، آقای کلمیشی از اعضاء خواستند که هر کسی تمایل دارد اعلام نماید، و سپس همان سکوت سنگین مختص این لحظات حکمفرما شد. سپس برای کمیسیون ماده 100 آقای پسندیده ، فروغی و آرمین اعلام آمادگی کردند. برای کمیسیون بند 20، هیچ یک از اعضاء حاضر اعلام کاندیداتوری نکردند، آقای کلمیشی گفتند، خانم بخشی، شما و آقای بروغنی و ارغیانی جلسه قبل اعلام کاندیداتوری کرده اید، و بعد از آن آقای پسندیده گفتند همان اسامی جلسه قبل را اعلام کنید. عرض کردم آقای بروغنی حضور ندارند بهتر است با ایشان تماس گرفته شود و از ایشان بپرسید آیا تمایل به حضور دارند یا خیر، آقای ارغیانی با ایشان تماس گرفت و طبق صحبت های بعدی آقای ارغیانی فکر می کنم ایشان گفتند هر جور صلاح می دانید فرقی ندارد. و سایر موارد نیز به همین صورت پیش رفت.

و البته در ادامه ازهیات رئیسه پرسیدم آیا ملاک همان اسامی است که جلسه قبل اعلام آمادگی کرده اند یا وضعیت فعلی، جناب کلمیشی گفتند فرق می کند اگر برای کمیسیونی کسی کاندیدا نشود اسامی دفعه قبل مدنظر است. عرض کردم تکلیف باید مشخص شود یا اسامی که جلسه قبل اعلام کاندیداتوری کرده اند یا اعلام آمادگی در همین جلسه. و بعد اضافه کردم اگر قرار به اسامی قبل است طبق همان پیش برویم.

 

رای گیری کمیسیونها و  هیات های مرتبط با شهرداری

رای گیری انجام شد، تنها کمیسیون مورد چالش کمیسیون ماده 100 بود، برای همین ترجیح دادم رای خودم را شفاف و شفاهی از تریبون شورا اعلام کنم……………. “که با توجه به اینکه تاکنون آقای دکتر آرمین و خودم در کمیسیون ماده 100 حضور نداشته ایم، رای من برای کمیسیون ماده 100 این دو اسم خواهد بود، و علی رغم آنکه شاید آقای بروغنی از بنده انتظار داشته باشد به ایشان رای بدهم اما به دلیل اینکه ایشان سال اول عضو کمیسیون ماده 100 بوده اند، به ایشان رای نمی دهم”.

همانطور که انتظار می رفت بجز کمیسیون ماده 100، سایر کمیسیون ها بدون هیچ چالش به سرانجام رسید. در شمارش آرا کمیسیون ماده 100، در یک برگه به جای 3 اسم، 4 اسم نوشته شده بود که این برگه به دلیل مخدوش بودن از شمارش در کمیسیون ماده 100 کنار گذاشته شد. از 6 برگه باقی مانده، آقای دکتر آرمین 6 رای، آقای فروغی 4 رای، آقای پسندیده و خانم دکتر بخشی هر کدام 3 رای بدست آوردند. رای گیری مجدد بین دو نفر انجام شد. و باز هم نتیجه سه به سه و یک رای که هر دو اسم را نوشته بود بدست آمد. ( نکته جالب رای گیری این بود که دکتر آرمین خطاب به دکتر محمدی گفت آقای دکتر چرا 4 تا اسم نوشته اید و آقای دکتر محمدی گفت از کجا می دانید من نوشته ام وقتی رای گیری مخفی است!!، و آقای دکتر آرمین گفت خط شما را می شناسم، در ادامه تکرار دو اسم در یک برگه، باز هم آقای دکتر آرمین گفت آقای دکتر مجمدی رای ش را واضح بگوید تکلیف رای گیری مشخص می شود، و آقای دکتر محمدی گفت از نظر من هر دو نفر، 6 ماه یک نفر و 6 ماه نفر دیگر).

بعد از تساوی آرا، آقای پسندیده خواستند که بنده کنار بروم.  به آقای پسندیده عرض کردم اگر امسال کنار بروم آیا اعضا قول می دهند سال آینده آنهایی که قبلا در کمیسیون ماده 100 حضور داشته اند دیگر اعلام کاندیداتوری نکنند، و ایشان گفت من از طرف خودم این قول می دهم. بعد از آن هم چند دقیقه ای درباره دغدغه ام برای حضور در کمیسیون ماده 100 صحبت کردم که به تفصیل در پست ( شورا شغل نیست …. مسوولیت پذیری است قسمت آخر)، آمده است. آقای پسندیده و دکتر آرمین نیز مطالبی را در این زمینه بیان داشتند از قبیل حرکت به سمت برگزاری علنی جلسات و .. در حال حاضر زیرساختها برای این امر فراهم نیست و …….. برگزاری جلسات کمیسیون ماده 100 به صورت علنی سنگ بزرگی است، شاید نشانه نزدن، بهتر است بر روی انتشار آرا به صورت علنی و عمومی تمرکز گردد.

در مواردی که تعداد آرا دو نفر برابر باشد، ابتدا سابقه ایثارگری، بعد از آن تحصیلات و در نهایت قرعه مدنظر قرار خواهد گرفت. با اینحال در جلسه بعد از بررسی سابقه ایثارگری که نتوانست تعیین کننده باشد، اعضای به سراغ رای رئیس رفتند، البته آقای فروغی پیشنهاد قرعه کشی را نیز مطرح کردند، به آقای ارغیانی عرض کردم اصلا در قرعه کشی شانس ندارم و البته از بیان شاخص تحصیلات نیز چیزی نگفتم، شاید بهتر بود رودربایستی را کنار می گذاشتم. بهرحال تصمیم به عهده ریئس شورا گذاشته شد( البته هیچ بند و تبصره قانونی در این زمینه بدست نیاورده ام) ، و ایشان گفتند با توجه به با تجربه یک ساله آقای پسندیده در کمیسیون ماده 100 ایشان را انتخاب می کنم، بدون شک اگر بنده سابقه یک سال حضور در کمیسیون ماده 100 را داشتم، جناب کلمیشی می گفتند به دلیل کسب تجربه برای جوانانی چون آقای پسندیده، ایشان را انتخاب می کنم تا بتوانند در این کمیسیون تجربه به دست آوردند (البته که جناب رئیس گزارش این مزاح را به نهادهای نظارتی ارسال نمی فرمایند).

جدول شماره 1- جلسه 142

عضو سمت در کمیسیون ها، کارگروهها، هیات های شهرداری
آرمین –        کمیسیون ماده 100

–        کمیسیون ماده 7

–        هیات عالی سرمایه گذاری

–        اداره دارایی

پسندیده –        کمیسیون ماده 100

–        ماده 77

–        اداره دارایی

فروغی –        کمیسیون ماده 100

–        کمیسیون عالی معاملات

–        اداره دارایی

ارغیانی –        کمیسیون بند 20

–        کمیسیون بدوی نظام وظیفه

بخشی –        کمیسیون بند 20
بروغنی –        کمیسیون بند 20
کلمیشی
کرامت
محمدی

 

  • طبق ماده 2 بخشنامه بخشنامه نحوه تعیین و پرداخت حق‌الجلسه اعضای کمیسیون‌های مصرح در قوانین مرتبط با وظایف شهرداری‌ها سایت سازمان شهرداری ها و دهیاریها (17/7/1397 شماره 128225).هر عضو شورا حداکثر اجازه عضویت در دو مورد از کمیسیون ها، شوراها، و هیات های مذکور ، ماده 1 بخشنامه مذکور را دارد.

 

انتخاب نمایندگان شورا در سازمان های شهرداری بدون چالش پیش رفت، ملاک همان اعلام آمادگی جلسه قبل بود.

جدول شماره 2- جلسه 142

سازمان شهرداری

کاندیدا و منتخب

آتش نشانی

ارغیانی

حمل و نقل بار …

ارغیانی

عمران و بازآفرینی

فروغی

فضای سبز

آرمین

مدیریت آرامستان ها

بروغنی

مدیریت پسماند

پسندیده

مشاغل شهری

آرمین

مهندسی ترافیک

بخشی

 

رای گیری در خصوص کمیسیون های داخلی شورا:

بهرحال آرامش های قبل طوفان به پایان رسید و آنچه را که البته کاملا انتظار می رفت  اما امیدوارم بودم مطرح نشود، از سوی هیات رئیسه مطرح شد، ادغام کمیسیون ها  ( در پست قبلی به آسیب های این ادغام اشاره داشته ام)، مجددا دغدغه خود را در این زمینه بیان کردم، و گفتم اگر حضور احتمالی بنده بعنوان ریاست کمیسیونی باعث این خبط و تصمیم نادرست شده است، رسما اعلام می کنم ریاست هیچ کمیسیونی را برعهده نخواهم گرفت، اما خواهش می کنم به سمت ادغام کمیسیون ها پیش نروید. توجیهات و توضیحات هیات رئیسه همان بود که در پست قبلی به تفصیل نگاشته ام، کمیته .

آقای کلمیشی با بیان چند باره اینکه طبق قانون عمل خواهم کرد، ادغام کمیسیون خدمات شهری را با کمیسیون برنامه، بودجه و سرمایه گذاری به رای گذاشت.  مجددا اعتراض نمودم. آقای ارغیانی ضمن مخالفت با این ادغام، در تذکر آیین نامه ای گفت آنچه در دستور جلسه آمده، انتخاب روسای کمیسیون هاست نه ادغام کمیسیون ها. بنده بار دیگر اعتراض کردم و گفتم بر فرض که بدون هیچ گونه حب و بغضی قرار است کمیسیون ها ادغام شود، آیا کمیسیون خدمات شهری با کمیسیون عمران شهری سنخیت بیشتری دارد یا با کمیسیون برنامه و بودجه …. و البته بازار توجیهات همیشه داغ است اما قطعا غیرمنطقی است.

بنده و آقای ارغیانی برگه رای را به گلدان نینداختیم، بعد از شمارش آرا سه رای موافق ادغام و دو رای سفید بود. مهندس کلمیشی اصرار به قانونی بودن این رای گیری داشتند و توجیه این بود که این ادغام سه رای موافق و 4 رای سفید دارد، با اینکه اصلا دو نفر شرکت نکرده بود. و جلسه به سمتی پیش رفت که بنده و آقای ارغیانی به دلیل رای گیری غیرقانونی و مدیریت جلسه برخلاف آنچه در دستور جلسه آورده شده بود، جلسه را به نشانه اعتراض ترک کردیم. و البته جناب رئیس ضمن دعوت ما به ادامه جلسه غیرقانونی فرمودند گزارش جلسه را به نهادهای نظارتی خواهند داد.

 

زهرا بخشی- عضو شورای اسلامی شهر سبزوار

شنبه 9 برج شهریور 1398

به گفتگو بپیوندید