رد کردن لینک ها

دو سال گذشت، چرا سایت شورا راه اندازی نمی شود؟

اشتراک گذاری

یکی از مصادیق بی نظمی شورا و عدم گفتمان شورایی، همین سایت شورای شهر است، که یک جور آینه تمام قد اوضاع و احوال شوراست. اهل خبر البته بهتر می دانند. دو سال است دائما از احوال سایت می پرسند و دیگر آنقدر جواب های با ربط و بی ربط داده ایم که احتمالا دیگر باید بگوییم «هی بد نیست کسالت برطرف شده».

فکر می کنم به عنوان سخنگوی سابق، باید توضیحاتی در این مورد داشته باشم. ناخوشی احوال سایت شورا به دو چالش مربوط می شود:

  • چالش اول طراحی و راه اندازی سایت است که حدودا دو سال طول کشیده و در نشست خبری 28 مرداد شورا بنا بود ظرف یک هفته سایت راه اندازی شود. در این مورد دو سوال وجود دارد: هزینه طراحی سایت چقدر است؟ و طراح چطور انتخاب شد؟ پاسخ به این دو سوال یک تیر و دو نشان است! هم پاسخ به سوالات و  هم شفاف سازی، که قطعا دستاورد بزرگی خواهد بود.

 

  • چالش بعدی و البته مسئله مهمتر بعد از راه اندازی سایت است، به نظرم ناخوشی احوال سایت شورا در این مرحله است یعنی مرحله فعالیت سایت.

سایت شورا مرجعی رسمی است که باید منعکس کننده اخبار و واقعیات باشد. قبلا چند بار  درباره بی نظمی و عدم گفتمان درون شورایی نوشته ام و در مورد اخبار شتابزده که روی کانال و صفحه اینستاگرام شورا گذاشته می شود، اینها باعث ایجاد نگرانی می شوند. نگرانی های از این دست که آیا قرار است یک عده از اعضاء در انزوای خبری و یه گروه در صدر اخبار سایت قرار بگیرند؟ آیا اخبار شورا به درستی منعکس می شود؟ …..البته شفافیت و قانونمندی در مدیریت سایت این نگرانی­های را از بین خواهد برد.

دامنه سایت شورای شهر سبزوار در دوره قبل شورا خریداری شده و بعد از چند ماه کش و قوس، مدیریت دامنه در دسترس شورای پنجم قرار گرفت و بعد مرحله طراحی سایت شروع شد. دو گزینه برای طراحی بود، طراحی کاملا حرفه ای که بین 4 تا 10 میلیون تومان هزینه داشت و طراحی وردپرس، که هزینه ش کمتر از 1 میلیون تومان بود.

طبق تجربه کوتاه مدت دوره قبل، اطلاع رسانی شورایی به دلیل تنوع نظرات و سلایق کار خیلی سختی بوده که به تنش هایی منجر شده و احتمال اینکه در شورای پنجم هم بعد از مدتی عطای خبررسانی از طریق سایت به لقای آن بخشیده شود وجود داشت، برای همین ترجیح این بود که انتخاب کم هزینه تری داشته باشیم. بعد از پرسجو طراح مورد اعتماد انتخاب و کار طراحی شروع شد. متاسفانه مراحل نهایی و راه اندازی سایت با تغییرات هیات رئیسه سال دوم همزمان شد، و در ابتدای سال دوم پنبه های سال اول رشته شد و طراح جدید وارد کار شد (ضمنا هیچ گونه هزینه ای جهت طراحی و  تمدید هاست (که طراح با هزینه شخصی آنرا تمدید کرد)، به طراح اول پرداخت نشد).

بد نیست این دو دامنه را هم ببینیم؛

 http://shorasabzevar.ir/                       https://sabzevarshora.ir/

با احوال حاضر شورا، شاید فکر کنید هیات رئیسه قدیم و جدید هر کدام یک سایت جداگانه دارند!

قضیه این نیست! اعضای شورا با تمام تفاوت دیدگاهها و اختلافات، یگانگی شورا را به رسمیت می شناسند. اما قطعا این سوال پیش می آید که داستان دو دامنه این قدر مشابه چیست؟ و وجود دو دامنه این قدر مشابه چه لزومی دارد؟

دامنه اولی سایت شورای شهرستان سبزوار است، که آخرین خبر ویژه آن در دوم  شهریور سال 96 بارگذاری شده، دامنه دوم هم سایت شورای شهر سبزوار که به صورت آزمایشی بارگذاری شده و هنوز راه اندازی نشده است.

اگر واقعا اراده جدی برای شفافیت و اطلاع رسانی وجود دارد برای ساماندهی این تشابه و البته رفع عدم کارایی موجود، باید اقدام مناسب تری انجام داد. فکر می کنم اگر گفتمان شورایی در سطح شهرستان بسط داده شود، «سایت جامع شوراهای سبزوار» ایده خوبی است که به صورت جامع و کامل اطلاع رسانی شوراهای سه گانه سبزوار، ششتمد و روداب را پوشش دهی کند.

خلاصه اینکه مسیری که از دو سال قبل شروع شده اگر همین طور کجدار و مریز طی شود در پایان دوره پنجم باید بگوییم: «متاسفانه سایت شورای شهر به کما رفته است».

 

زهرا بخشی

عضوی شورای اسلامی شهر سبزوار

پنج شنبه 4 برج مهر 1398

به گفتگو بپیوندید