رد کردن لینک ها

نقدی بر عملکرد شورا بخش دوم: پیرامون تماس چند خبرنگار درباره یک تغییر نام، نقدی بر کمیته نامگذاری

اشتراک گذاری

در مطالب قبلی، یکی از ایراداتی که در بحث تجمیع کمیسیون ها و مسولیت های چندگانه اعضاء نوشتم، این بود که متاسفانه وقت کافی برای کنکاش و واکاویی برخی مسائل وجود ندارد. خروجی هم تصمیم گیریهای شتابزده و گاهی از سر بی اطلاعی است که متاسفانه تبعاش ادامه دار و پرحاشیه است.

بند سوم دستور جلسه 132،« بررسی مصوبات و پیشنهادات کمیته نامگذاری»، زمان اختصاص یافته 10 دقیقه، متاسفانه ما گاهی با چنین دستور جلسات کلی و مبهم وارد جلسه می شویم. در همان جلسه مورد اطلاع و در معرض تصمیم گیری قرار می گیریم. چندین بار به این نحوه دستور جلسات اعتراض کرده ام. هرچند برخی موارد تصحیح شده، مثلا بند پنجم دستور جلسه 134 ، « نامگذاری خیابان سهراب 4»، زمان اختصاص یافته 10 دقیقه، اما جای کار بسیار است.

 • تاکید بر انجام وظیفه

تصويب نامگذاري معابر، ميادين، خيابانها، كوچه و كوي در حوزه شهري و همچنين تغيير نام آنها، از وظایف شورای شهر است. شورای پنجم از همان ابتدا بر استفاده از این حق و انجام وظیفه خودش تاکید داشت. سال اول مسولیت کمیته نامگذاری به آقای بروغنی به عنوان رئیس کمیسیون خدمات شهری واگذار شد و من به عنوان سخنگو مقدماتی را فراهم کردم از جمله طی چند جلسه با واحد GIS شهرداری، اطلاعات مفیدی در خصوص نام های تکراری و بدون نام ها استخراج شد. البته در حاشیه بگویم که آقای پسندیده کمیته نامگذاری را زیرمجموعه کمیسیون فرهنگی و گردشگری می دانست. برای حل این تنش بعد از مدتی شخصا از آقای بروغنی درخواست کردم، مسولیت کمیته را به اقای دکتر آرمین واگذار کنند، تا از ظرفیت هر دو کمیسیون استفاده شود. آقای بروغنی هم پذیرفتند. شروع هر کار و اقدامی در شورا خیلی با انگیزه و هیجان همراه است، اما پیوستگی کمتر وجود دارد. در سال گذشته حداکثر 3 الی 4 جلسه کمیته نامگذاری برگزار شد و متاسفانه از ظرفیت واحد GIS شهرداری به عنوان مرجعی در بحث نامهای ثبت شده، استفاده نشد. سال گذشته از باب احساس وظیفه ای که داشتم طی چند نامه رسمی و نیز به صورت شفاهی از دکتر محمدی و دکتر آرمین خواستم مسولیت کمیته را در یک بازه 6 ماهه به من واگذار کنند تا ساماندهی نامگذاری مناطق الحاقی و بدون نام تسریع شود. این درخواست مورد قبول دکترآرمین قرار نگرفت و فرمودند که از حضورتان در کمیته نامگذاری بهره ببریم. من هم تشکر کردم وگفتم ساماندهی نامگذاری مهم هست و با اینگونه کار کردن بوجود نمی آید (این را به عنوان تجربه دوساله باید بگوییم هر کاری برای نتیجه دهی باید مسول مستقیم داشته باشد که به طور مداوم و پیوسته پیگیر مساله از ابتدا تا نتیجه باشد).

 • اولویت کمیته نامگذاری

اولویت اصلی در بحث نامگذاری باید معابر و میادین و …، بدون نام و یا اصلاح نام های تکراری باشد. معابری در شهر هستند که در مواقع اضطرار نمی توانند به 115 و 125 ادرس بدهند، یا اینکه بیشتر از یک سال است که درخواست اداره محیط زیست برای اختصاص میدان یا معبری به نام «جبیر» یا «محیط زیست»، به دست کمیته نامگذاری رسیده اما هیچ وقت جز اولویت ها مطرح نشده است. تغییر نام ها آن هم بنا به ضرورت باید اولویت بعدی کمیته نامگذاری باشد.

 • حذف نام ها بدعتی جفاکارانه

دقیقا اطلاع ندارم محصول چه دوره تصمیم گیری است، اما باید بگوییم حذف نامهای تاریخی بدعت جفاکارانه در حق هویت و فرهنگ شهر است و نوعی جبهه گیری در برابر حافظه تاریخی شهروندان است.

سبزوار آنقدر گسترده است و آنقدر کوچه و خیابان و میدان و پارک بدون اسم وجود داشته و دارد که نیاز به تغییر نامهای قدیمی نبود. مثلا نام خیابان «کاشمر» به «عطاملک جوینی» تغییر کرد. «خیابان کاشمر» بیانگر تاریخچه و موقعیت جغرافیایی سبزوار بود، که نوعی مراودات و تعامل با همسایگان را هم نشان می داد. یک لحظه تصور کنیم اگر «سبزوار» اسم خیابانی در یک شهر باشد و این نام تغییر کند ما چه احساسی خواهیم داشت؟ از آن طرف هم نام «عطاملک جوینی» بخاطر همان حافظه تاریخی مردم، به راحتی مورد پذیرش قرار نگرفته و به نوعی این نام بزرگ مهجور مانده.

 • یک تابلو دو نام

اولویت اصلی باید حفظ نامهای قدیمی باشد که جزئی از هویت و فرهنگ شهر هستند، و اسامی جدید برای معابر بدون نام استفاده شود، با اینحال اگر بنا به دلایلی لازم است برخی اسامی روی معابری که نام قدیمی دارند، گذاشته شود، چه اصراری است که نام های جدید حتما جایگزین نام های قدیمی شود؟ بد نیست اقدامات برخی شهرها را رصد کنیم، با طراحی تابلو شکیل، اسامی قدیم و جدید می توانند در کنار هم قرار بگیرند. تصویری از ارزشهای انقلابی در کنار فرهنگ و هویت سبزوار. میدان طبس (میدان شهید فهمیده)، میدان نجار آباد (صاحب الزمان)، و … .

مثالی بزنم شاید به درک بهتر این تصویر کمک کند. کوچه ای چندین سال به نام یک شهید مزین است، طی سالهای اخیر شهیدی از آن کوچه به جمع شهدا اضافه می شود. انتظار هست نام شهید جدید هم زینت کوچه باشد، در این مواقع آیا باید نام شهید را با شهید کم رنگ کرد؟ واقعا نمی شود با طراحی تابلویی مناسب نام شهدا کوچه روی تابلو در کنار هم درج شود؟

 

 • تنش های نامگذاری

در دو سال گذشته چند نامگذاری تنش زا در شورا مطرح شده است:

 • تغییر نام فرودگاه سبزوار به نام خلبان شهید الهامی نژاد (درخواست خانواده شهید والامقام و فرودگاه سبزوار)، بحث در سطح کمیته نامگذاری.

شورای شهر متولی نامگذاری فرودگاه نیست. درخواستی از طرف خانواده «شهید الهامی نژاد» مطرح شد که نام فرودگاه سبزوار به نام این شهید والا مقام تغییر کند. این درخواست در سطح استانی و کشوری هم طرح شده است. دست آخر اینکه برای این تغییر نام به نوعی شورای شهر را دخیل کرده اند که اگر شورای شهر سبزوار درخواستی در این خصوص داشته باشد بهتر است. دخیل کردن شورا، شاید سیاستی زیرکانه است که متولیان واقعی برای فرار از پیامدهای احتمالی مطرح کرده اند، اینکه بگویند «درخواست شورای شهر سبزوار است و ما بی تقصیریم». نظر بنده در آن جلسه این بود که هویت فرودگاه سبزوار عام بماند و نام فرودگاه بر هویت تاریخی شهر تاکید کند مثلا «فرودگاه بیهق»، و این سوال را هم پرسیدم که سبزوار فقط یک خلبان شهید دارد؟ نماینده بنیاد شهید در آن جلسه اشاره کردندکه سبزوار سه خلبان شهید دارد و باید حقوق شهدا به نحوه مطلوب حفظ شود و خدای نکرده بی توجهی به شهدا صورت نگیرد. این بحث در همان جلسه خاتمه یافت. هر چند در برخی خبرها نام فرودگاه به نام «شهید الهامی نژاد» ذکر شده اما شورا در این نامگذاری نمی تواند مصوبه ای داشته باشد، و باید از طریق مراجع مرتبط این تغییر نام انجام شود.

 • تغییر نام بلوار شهدای کوشک به پاسداران (حدفاصل میدان شهید فهمیده تا چهارراه علی ذغالی)

این درخواست از طرف برخی اهالی مطرح شد. نظر من این بود که اگر بنا به تغییر است باید تا میدان بعدی به نام پاسداران تغییر کند و برای تغییر نام رضایت حداکثری اهالی کسب شود. . نامگذاری خیابان ها میدان تا میدان است. یعنی خیابان ها در اطراف میادین تغییر نام می دهند یا اینکه به صورت شمالی – جنوبی و شرقی-غربی  تفکیک می شوند مثلا کارگر شمالی، میدان انقلاب، کارگر جنوبی. این تغییر نام بدون نتیجه باقی ماند و البته بعد جلسه برخی اهالی در مخالفت با تغییر نام تماس هایی داشتند.

 

 • تغییر نام خیابان فاطمیون به دهراز ( در محله قلعه نو).

طبق توضیحات نماینده شهرداری در جلسه، در ابتدای الحاق قلعه نو به محدوده شهر سبزوار، نام «دهراز» بر تابلو معابر نصب شد، اما اهالی با این استدلال که: « ما دیگه ده نیستیم و شهر هستیم» با این نام مخالفت کردند، بعد از آن نام «فاطمیون» انتخاب و تابلو نصب شده است. در حال حاضر اهالی درخواست تغییر نام از «فاطمیون» به «دهراز» را دارند. پیشنهاد من نصب تابلویی با نام »دهراز ( فاطمیون)» بود. بهرحال هویت دهراز بهتر است ماندگار بماند.

 • تغییر نام میدان فرمانداری به دکتر غنی

این درخواست از طرف برخی اهالی فرهنگ به کمیته ارسال شد. دستور کار 135 شورا، به این تغییر نام اختصاص داشت، اما به دلیل برخی حواشی پیرامون شخصیت «دکتر غنی»، این تغییر نام مسکوت ماند و در جلسه مطرح نشد.

 • تغییر نام خیابان کوثر ورودی توحید شهر به نام دکتر علوی مقدم به دلیل مجاورت با آرامگاه دکتر در باغ ایرانیان (پیشنهاد کمیته یا کمسیون مرتبط).

شهرک توحید 4 معبر موازی شرقی –غربی دارد. «مولوی»، «فردوسی»، «حافظ»، «کوثر». نقد اول به گذشته است که بهتر بود نامی مشابه سه نام اول انتخاب می شد. از نام کوثر هم  در معبر، میدان یا پارک دیگری استفاده می شد.در نامگذاری های جدید، متاسفانه گاهی چنان عجولانه تصمیم گیری می شود که اصلا نام معابر اطراف مدنظر قرار نمی گیرد. همان ایرادی که در بالا به آن اشاره کردم در اینجا خودش را نشان می دهد، اگر از نقشه نامها استفاده شود نام های هم راستا و هماهنگ انتخاب می شوند.

نقدی هم به شورای پنجم وارد است که سال قبل معبر تازه احداث روبروی سه آموزشگاه در جنوب شهرک جهاد را به اسم «دکتر علوی مقدم» نامگذاری کردند امسال هم چنین تغییر نامی!!، یعنی در واقع دو خیابان به یک نام!! این تغییر نام بدون نتیجه ماند.

 

 • تغییر نام خیابان گل افشانی/سهراب 4، به کلیدر (پیشنهاد کمیته یا کمسیون مرتبط)، بحث در صحن رسمی.

حکایت این نامگذاری ناشی از این اختلاف است، که شهرداری و بنیاد شهید و برخی اهالی مطلع، می گویند این معبر به نام «شهیدان حسینی ثانی» بوده است (البته اینکه تابلویی به این نام در معبر نصب  بوده یا خیر؟ اطلاعی ندارم. در هر صورت عدم نصب تابلو اسامی از غفلت های شهرداری است). من و احتمال می دهم برخی همکاران از سابقه این معبر صرفا با نام «گل افشانی» و «سهراب 4 » اطلاع داریم. این بی اطلاعی را قصور کمیته نامگذاری (برای اینکه اطلاعات جامع و کامل باید از طریق کمیته نامگذاری در اختیار اعضای شورا قرار می گرفت) و همچنین دفاعیه نماینده شهرداری در جلسه می دانم. طبق اطلاعاتی که داشتم نظرم این بود که نام «گل افشانی» یا «کلاه فرنگی» ماندگار شود. استدلال یکی از همکاران محترم این بود که: « نام گل افشانی همینجوری گذاشته شده، اسم یکی از اهالی است که روی کوچه مانده. کلاه فرنگی هم اسم کوچه کناری است»، از این توضیح قانع شدم. بعد رای گیری و تغییر نام «کلیدر» مصوب گردید. اینکه مصوبه شورا از طرف هیات تطبیق تایید شده یا خیر اطلاع ندارم، اما در تاریخ 13 مرداد رئیس شورا تغییر نام را به شهرداری ابلاغ کرده است. بهرحال اگر بحث نامگذاری مجدد برای این معبر مطرح شود بهتر است در مورد نام «کلاه فرنگی و گل افشانی» اطلاعات دقیق تری داشته باشیم.

 

 • سخن آخر:

در انتها پیشنهاد سال گذشته ام را به هیات ریئسه سال سوم هم اعلام می کنم که مسولیت این کمیته به مدت 6 ماه واگذار شود تا شخصا با تدوین آیین نامه مصوب شورا، برای ساماندهی نامگذاری ها اقدام نمایم. و البته لازم است که شهرداری نسبت به طراحی و نصب تابلوهای مناسب برای معابری که دارای نام جدید و قدیم هستند اقدامات مناسبی انجام دهد.

زهرا بخشی- عضو شورای اسلامی شهر سبزوار

شنبه 13 برج مهر 1398

به گفتگو بپیوندید