رد کردن لینک ها

آن هفت نفر

اشتراک گذاری

در فضای مجازی ویدئویی تقطیع شده از جلسه صد و شصت و ششمِ شورای شهر سبزوار پخش شد. 7 نفر مثل گناهکاران سرهایشان پایین است و دو نفر با دست‌های استوار، زل زده‌اند به دوربین! یک تصویر عالی برای پوسترهای تبلیغاتی با کلی کپشن جان‌گذار درباره فرهنگ!جذابیت آن تصویر از این جهت است که، ناخودآگاه آدم‌ها، اقلیت را دوست دارد، و در واقع  دلشان برای آن‌ها که در اقلیت هستند می‌سوزد! از کارتون‌های کودکی تا واقعیت‌های جامعه، قهرمان‌ها همیشه تنها هستند!

هر اندازه سکوت و بردباری 7 نفره، بیشتر می‌شود فرافکنی اقلیت بزرگ‌تر می‌شود! فیلمنامۀ سریال‌های فرهنگی شورای پنجم، در شورای چهارم نوشته شده است. برای همین، همان روزهای اول شورای پنجم، برخی اعضای دور قبل که دیگر در شورا نبودند، می‌گفتند مواظب «کمیسیون فرهنگی» باشید! البته ما مراقب خودمان هستیم، مراقب آرا، مراقب نظرات. مراقب اینکه اسیر فضاسازی‌ها نشویم، مراقب اینکه زیر بار تهمت و تخریب کم نیاوریم! ما مراقب احوال فرهنگی‌مان هستیم که به انحصار و بی‌قانونی کشیده نشود!

به عنوان یکی از آن 7 نفر، که آسیب‌های شورای پنجم را خیلی ملموس درک کرده‌ام و البته تخصص و علاقه‌ای هم به «دو پهلو حرف زدن» ندارم، معتقدم مسائل باید شفاف بیان شوند. شفافیتی که وابسته به مکان و زمان نباشد، شفافیتی که باید از خودمان آغاز شود و در زمان و مکان‌های مختلف آشکار باشد.

تقریباً 10 ماهه ابتدایی، آرامش نسبی بر شورا حاکم بود. شورا در بحث فرهنگی خوش می‌درخشید و شهرداری اقدامات خوبی انجام می‌داد. این‌ها حرف من نیست، بلکه ماحصل صحبت‌های رییس کمیسیون فرهنگی و گردشگری شورای شهر در نشست خبری  22 اسفند سال 1396 است (امیدوارم فیلم کامل آن نشست جهت تنویر افکار عمومی موجود باشد). بعد از آن بنا به دلایلی اعضاء احساس کردند باید نظارت مؤثرتری روی برخی طرح‌ها و لوایح داشته باشند؛ برای همین حساسیت و نگرانی اعضاء شورا روی مباحث فرهنگی بیشتر شد و به مرور اختلافاتی به وجود آمد. اختلافاتی که اصلاً ایدئولوژیک نبود، سیاسی هم نبود.

 

حالا سؤال این است: واقعیت‌های فرهنگی شورای پنجم چه چیزهایی هستند؟ چرا اکثر جلسات فرهنگی شورای پنجم به چالش و تنش کشیده می‌شود؟ آیا 7 عضو شورا «ضد فرهنگ» هستند؟

از نظر من ریشه مشکلات فرهنگی شورای پنجم در چند مساله است:

  • اقدامات نمایشی
  • شروع طوفانی و رهاشدگی
  • مصوبات غیرقانونی
  • ورود به انتخاب پیمانکار
  • انحصار طلبی

شورای شهر تا امروز چندین بار در حمایت از فیلم سازان (به شکل فرش قرمز و اهدای جوایز) مصوبه داشته است. عاقبت فرش قرمزها به کجا رسید؟ مصوبه حمایت از کارمند آتش‌نشانی سبزوار که قهرمان مسابقات جهانی است به کجا رسید؟ غیر از این مصوبه‌ها، تاکنون چند کمیته تخصصی از نوع قلم، رسانه، کتاب، صنایع دستی و ….، زیرمجموعۀ کمیسیون فرهنگی-اجتماعی تشکیل شده است؟  چرا سلسله جلسات برگزار شده به دومین جلسه نمی‌رسد؟ و چرا باز هر سال کمیته‌های جدید ایجاد می‌شود؟ طرح  حمایت 500 میلیونی کمیسیون فرهنگی شورا از تیم هندبال سبزوار به کجا رسید؟ چرا آرای هیئت تطبیق در خصوص مصوبات فرهنگی، شفاف مورد بررسی قرار نمی‌گیرد؟ چرا شورا به جای تعیین خط و مشی فرهنگی برای شهرداری، به اجرائیات ورود پیدا می‌کند؟ طبق کدام قانون برخی فکر می‌کنند می‌توانند به شهرداری پیمانکار فرهنگی معرفی و تحمیل کنند؟

برای روشن شدن آنچه گفتم یک هدف فرهنگی (در قالب یک مثال ) و راه‌های عملیاتی شدن این هدف را بیان می‌کنم:

یکی از اهداف شورای پنجم بازگشایی خانه‌های تاریخی است.

مصوبه تنش زا این است: شهرداری موظف است با مبلغ 25 میلیون تومان بازگشایی خانه‌های تاریخی در نوروز 99 ، را به آقا یا خانم X یا مؤسسه Y، واگذار کند.

در مصوبه چند اشکال اساسی وجود دارد: این فرد یا مؤسسه چگونه انتخاب شده است؟ آیا افراد یا مؤسسات دیگری قادر به انجام این کار نیستند؟ آیا در این زمینه فراخوانی دعوت از فعالین این حوزه انجام شده است؟

اگر این‌کار انحصار و تحمیل پیمانکار نیست، پس چیست؟

پیشنهاد من این است: شهرداری موظف است تا سقف مبلغ 25 میلیون تومن نسبت به بازگشایی خانه‌های تاریخی اقدام کند.

این پیشنهاد بعد از مصوب شدن و تأیید هیئت تطبیق به شهرداری ابلاغ می‌شود و شهرداری طبق قانون و آیین‌نامه مالی و معاملاتی شهرداری کار را انجام می‌دهد.

شورا بعد از این، اگر در روند انتخاب پیمانکار، بی‌قانونی صورت گرفته باشد، یا اگر کیفیت کار انجام شده مناسب نباشد، در مقامِ ناظر به وظایف قانونی خودش عمل می‌کند.

متأسفانه اهداف فرهنگی به جای طی کردن مسیر قانونی، به سمت فرافکنی، انحصار و فضاسازی می‌روند؛ اما «آن هفت نفر»، در جلسه 166 امیدوارند بتوانند از طریق مصوبات قانونی، با پرهیز از فضای تبلیغاتی و نمایشی در مسیر خدمت به فرهنگ شهر قدم بردارند و به اسم فرهنگ، قانون را دور نزنند.

در نهایت برای اینکه چالش‌های فرهنگی شورای پنجم به به حداقل برسد و «اگر» شورای پنجم می‌خواهد خدمتی از جنس فرهنگ داشته باشد، تمام مصوبات فرهنگی شورا، آرای هیئت تطبیق، مصوبات ابلاغ شده به شهرداری، اقدمات شهرداری و پیگیری و نظارت شورا از ابتدا دوره تاکنون مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد. به عنوان عضویی از شورا برای این بررسی و تحلیل ـ که قطعاً چراغ راه آینده است ـ تشکیل جلسه‌ای مشترک با حضور  شورای شهر، شهرداری، هیئت تطبیق و اهالی رسانه و خبرگان فرهنگی را پیشنهاد می‌کنم تا علاوه بر رفع ابهامات، شفافیت هم به‌وجود آید.

 

زهرا بخشی

عضو شورای اسلامی شهر سبزوار

یکشنبه 6 برج بهمن 1398

 

به گفتگو بپیوندید